News 

24.01.2008 - Rozhodčí řízení nemusí být o miliardy

Naše zkušenost z posledních let je taková, že v rámci rozhodčího řízení řešíme nejčastěji spory v rozsahu 100-500 tisíc korun, druhé v pořadí jsou spory do 100 tisíc korun. Důvod tohoto rozpětí je jasný, Unie je zaměřena na řešení problémů normálních společností, malého a středního podnikání. A koho z podnikatelů trápí pohledávky za miliardu? Přijít třikrát za rok o 10 nebo 30 tisíc, tomu chce běžná firma zabránit. Ovšem v médiích se objevují zásadně senzační případy arbitráží. V tisku se v poslední době často přetřásá arbitráž vedená mezi společností Petrcíle a státem kde společnost požadovala již v druhém arbitrážním sporu 6,5 miliardy korun. Dalším velkým sporem potenciálně směřujícím do arbitráže je spor ministerstva obrany a dceřiné společnosti Steyer. Škoda, že si redaktoři nevšimnou problémů běžné podnikatelské veřejnosti.

Celý článek »


15.01.2008 - Registrace ochranných známek

Od začátku roku 2008 jsou e-arbiter a ARBIT SERVIS CICERO registrovanými ochrannými známkami Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR.

Celý článek »


02.01.2008 - Kvíz: Je pro vaši společnost vhodné rozhodčí řízení?

Chceme dostat zaplaceno za to, co dodáme. I tisíc korun z naší kapsy jsou peníze. České soudy jsou pomalé a nepředvídatelné. Forma u soudu převažuje nad pravdou. Své závazky chceme plnit. Odpovíte-li si alespoň jednou ano znamená, že můžete vážně uvažovat o využívání rozhodčího řízení.

Celý článek »


28.12.2007 - Rok 2008 se nese ve znamení změn

Do roku 2008 vstupuje spousta občanů naší republiky poněkud rozpačitě a v nepříjemném očekávání jakým způsobem se vládou připravované změny dotknou podnikání či běžného života obecně.

Celý článek »


14.11.2007 - Rozhodce může být specialista

Soudce nebývá specialista z praxe, stává se tak často, a pak místo soudce soudí často znalec. HN ve svém dnešním článku dále napsaly: Ombudsman Otokar Motejl vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby konečně začalo řešit jeden z největších problémů české justice – nekvalitní práci soudních znalců. Jak HN v článku uvádí je trend takový, že soudci bez posudku téměř nerozhodnou a výsledkem je absurdita, kdy o výsledku v podstatě rozhoduje místo soudce znalec. K tomuto tématu je dobré podotknout, že u rozhodců je tomu právě naopak.

Celý článek »


13.11.2007 - Naučte se být úspěšní v rozhodčím řízení ...

Neustále je třeba poskytovat poradenství, konzultovat, vzdělávat. Naše společnost si tuto skutečnost uvědomuje a snaží se svým klientům a nejenom jim, přinášet nové informace.

Celý článek »


22.10.2007 - Tři sta

Nadpisem jako bychom chtěli odkazovat na populární historické drama, ve kterém se Řekové v průsmyku postavili statisícové perské armádě. Cílíme na jinou událost, dnešního dně překročila smluvní klientská základna Unie číslovku tři sta. Subjektů využívajících rozhodčí řízení na základě veřejného příslibu bude cca. dvojnásobek. Rozhodčí řízení je svým způsobem taková hrstka statečných, stojící proti závalu caus souvisejících s porušováním smluvní kázně a především s pohledávkami. V ČR je ročně na čtvrt milionu majetkových sporů a násobně více problémů podnikatelé ani nažalují, vždyť komu by se vyplatilo řešit u soudu pět let spor o pár tisíc? Komu se ale vyplatí řešit i malé věci důsledně jsou subjekty využívající rozhodčí řízení.

Celý článek »


19.10.2007 - Vítězství české firmy v arbitráži - lze exekuovat v USA?

Na základě rozhodčích nálezů vydaných, mimo jiné v rámci Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, došlo již k návrhům na exekuční řízení, zatím u subjektů v rámci Česka. Nyní se podívejme na příklad arbitráže, jejíž konečný dopad by měl být v USA.

Celý článek »


12.10.2007 - Vzdělávání jako cesta k získání konkurenční výhody

Seminář Vymahatelnost práv prostřednictvím rozhodčího řízení doznal přes prázdniny řady úprav. V říjnu již proběhne v novém grafickém provedení, s rozdílným členěním bloků a řadou novelizací. Je třeba na tomto místě poděkovat posluchačům kurzů, kteří vyplnili na tisíc anket o stavu jejich společností z pohledu majetkových sporů. Takto získané údaje jsou pro nás i další účastníky seminářů vynikajícím zdrojem dat, která slouží k dalšímu zkvalitnění jak vzdělávacích aktivit, tak všech služeb Unie.

Celý článek »


07.09.2007 - Rozhodování ve sporu je předvídatelné

Pokud rozhodčí řízení nebo soud proběhnou v souladu s právem, popřípadě dle zásad spravedlnosti, zpravidla zvítězí strana žalující. Do sporu většinou věc podá ten, kdo oprávněně předvídá výhru, jako logické vyústění situace, kdy právo a fakta stojí na jeho straně. Na stránkách projetu podepsat můžeš, přečíst musíš, se objevilo několik zajímavých úvah na téma sporů z věřitelských smluv. Jak říká ing. Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů: V případě smlouvy o půjčce není moc příležitostí ke sporům. Obsah smlouvy je totiž docela jasný - byly půjčeny peníze, a ty musí být podle smlouvy splaceny. Pokud jste tedy dostali půjčené peníze a pak jste je přestali splácet bude spor asi předem prohraný. "Jít k soudu nebo k rozhodčímu řízení má smysl jen tehdy, pokud by ten, kdo vám půjčil, tvrdil, že jste mu peníze nevrátil a nebyla by to pravda. Pokud to pravda je, pak spor vyhraje," konstatuje.

Celý článek »

|< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 > >|


Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, a.s., Příkop 6, 602 00 Brno

telefon: +420 545 242 592 - e-mail: info(at)urmr.cz - web: www.urmr.cz

Úvod - O nás - Rozhodčí řízení - Mediace - Vzdělávání - Kontakt - Všeobecné obchodní podmínky - Mapa stránek

Web používá pouze funkční cookies, které jsou nezbytné pro fungování webových stránek.