19.12.2018 - Vedlejší dohody společníků či akcionářů v praxi
Ačkoli dohody společníků (či akcionářů) jsou již mnoho let součástí praxe advokátů věnujících se transakcím a korporátnímu právu, nelze říci, že by byly častým předmětem článků v odborných periodikách či na internetu.
09.12.2018 - Zákaz zrušení, zániku a přeměny právnické osoby v přestupkovém řízení
Zákaz zrušení, zániku a přeměny právnické osoby v přestupkovém řízení: problematické body nové právní úpravy. V červenci minulého roku nabyl účinnosti zákon č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.
29.11.2018 - Oprávnění dozorčí rady nahlížet do dokladů a záznamů společnosti
Zákonná úprava působnosti dozorčí rady o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), dále jen "ZOK", a vymezuje působnost dozorčí rady společnosti jako kontrolního orgánu tak, že dozorčí rada je zřízena ke kontrolní činnosti.
23.11.2018 - Sbírka listin zeje prázdnotou. Co na to nový návrh zákona?
Ministerstvo spravedlnosti se pustilo do příprav návrhu novely zákona o obchodních korporacích. Návrh má za cíl snížit regulatorní zátěž pro podnikatele a posvítit si na netransparentnost organizačních struktur kapitálových společností. Stávající právní úprava obsažená v zákoně o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob sice umožňuje postihovat obchodní korporace za porušení této povinnosti, dosavadní způsoby vynucování se však ukázaly jako nedostatečné a často bezvýsledné.
30.06.2018 - Záznam telefonického hovoru jako důkaz v občanskoprávním řízení
Nález Ústavního soudu, který je v článku představen, se týká použitelnosti záznamu telefonického hovoru v řízení před soudem. Otázkou je, lze-li souhlasem s monitorováním hovoru nahradit souhlas s pořizováním a použitím zvukového záznamu.
18.06.2018 - Pravidla elektronické komunikace mezi soudy a účastníky řízení
Plénum Nejvyššího soudu vydalo v lednu minulého roku sjednocující stanovisko Plsn 1/2015, jehož cílem bylo definovat a upřesnit dosud sporná pravidla elektronické komunikace mezi soudy a účastníky řízení. Tyto řešené otázky mají zásadní účinky pro podání činěná v soudních řízeních.
08.06.2018 - Insolvenční doložka ve světle aktuální judikatury
Insolvenční doložka je institut, který, ač právním řádem výslovně neupraven, se objevuje v nejrůznějších modifikacích prakticky v každé smlouvě o dílo, jejímž předmětem je plnění vyšší finanční hodnoty.
30.05.2018 - K podvodnému ovládnutí firmy stačí jeden zfalšovaný dokument a kolek
Rejstříkový soud při zápisu nových skutečností nezkoumá, zda jsou pravdivé. Na změnu jednatele stačí podat fiktivní zápis z valné hromady. Základem obrany je každodenní kontrola datové schránky a obchodního rejstříku.
19.05.2018 - Právní režim uznání dluhu vzniklého před 1.1.2014
V naší právní praxi vyvstala otázka, jak naložit s uznáním dluhu vzniklého za staré právní úpravy dle zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, které bylo učiněno až po 1. 1. 2014, tedy za účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
09.05.2018 - Odůvodnění rozhodnutí z pohledu judikatury Ústavního soudu
Požadavek na řádné odůvodnění rozhodnutí obecných soudů patří mezi základní atributy spravedlivého procesu. Přesto je běžnou praxí, že soudy svá rozhodnutí náležitě neodůvodňují, a zatěžují tak řízení vážnou procesní vadou, což je důvodem pro napadení rozhodnutí opravným prostředkem.