Recenze 

Raban, P.: Alternativní řešení sporů, arbitráž a rozhodci v České a Slovenské republice a zahraničí. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2004, 765 s., 1050 Kč

 

Podrobný a dlouhý název nemusí být předzvěstí kvality díla, v tomto případě to ovšem neplatí. Svým rozsahem a hloubkou zpracování alternativních metod řešení sporů nemá tato publikace v ČR takřka konkurenci. Především v první části věnované komplexním ADR (alternative dispute resolution – alternativní řešení sporů) je mnoho přínosných informací (také pro podnikatelskou veřejnost), které z jiných textů nevyplývají. Je zde jasně dokládáno, že mimosoudní řešení jsou rychlejší, levnější a účinnější než klasická cesta prostřednictvím státní instituce. Rozdíly mezi řízením vedeným v prvním stupni mediačně a v návaznosti jako arbitráž a řízením vedeným jenom jedním ze způsobů, popis mini-trialu a další speciality známé především v zahraničí – to jsou podnětná sdělení pro každého, kdo se chce věnovat přátelskému řešení sporů, případně ho užívat pro svou praxi.

Arbitráž je v knize ukázána v celém kontextu využití, jak z hlediska poměrů tuzemských, tak z pohledu mezinárodních institucí – především pak těch, se kterými se setkáváme v okolních státech. Rozhodčí řízení probírá autor nejen jako výklad zákona, ale v celkových souvislostech včetně nejčastějších mezinárodních úprav. Kniha se částečně zaobírá i historií arbitráže, zejména v českých zemích. Uvádí i zajímavá fakta z působení stálého rozhodčího soudu (například tabulku počtu sporů, kde se z pouhých 51 v roce 1998 zvedl počet vnitrostátních sporů na 425 v roce 2004). Součástí publikace jsou vzorové zahraniční zákony i jednací řády, a to jak v překladu, tak v původním jazyce. Kniha není určena pouze rozhodcům a mediátorům, kdokoliv z odborné i podnikatelské veřejnosti jistě rád rozšíří své znalosti v oboru, který velmi rychle roste ve světě i v ČR.

 

Zpět


URMR a.s., Příkop 6, 602 00 Brno

telefon: +420 545 242 592 - e-mail: info(at)urmr.cz - web: www.urmr.cz

Úvod - O nás - Rozhodčí řízení - Mediace - Vzdělávání - Kontakt - Všeobecné obchodní podmínky - Mapa stránek

Web používá pouze funkční cookies, které jsou nezbytné pro fungování webových stránek.