Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/webs/urmr.cz/html/www/newsletter/generuj_db_2011_bez_work.php on line 677
Newsletter - 11 | 11 - Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR
Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, a.s.
Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR

 

Kalendář akcí

Seminář: Rozhodčí řízení - efektivní nástroj na řešení pohledávek

Brno - 12.11.2013
Brno - 10.12.2013

Podrobnosti a registrace »

 

AKCE NAŠICH PARTNERŮ

 

top vision: Setkání manažerů nákupu
22. 11. 2011, Hotel Albion, Praha - ústředním cílem je výměna zkušeností a názorů

RHK Brno: Zákoník práce: vybraná problematika a velká novela
21. 11. 2011, areál BVV Brno - seminář pro HR managery, personalisty i majitele firemFacebook   Google Plus   Twitter
Osm otázek pro...Osm otázek pro...
ING. STANISLAV MARTINEC, KOMA MODULAR CONSTRUCTION S. R. O.

Čím se vaše společnost zabývá?

Návrhy, výrobou a montáží prostorových modulů určených ke stavbě budov tzv. metodou prostorové modulace. Vzhledem k tomu, že je to mladý obor, několik slov na vysvětlenou: Tato metoda je vhodná, když potřebujete postavit budovu pro kanceláře, školu, školku, hotel, prodejnu, restauraci atd. – tedy prostě rychle a cenově výhodně – z prostorových modulů. Takto postavené budovy plně vyhovují všem statickým, tepelným, protipožárním a ostatním normám. Navíc mají nezastupitelnou výhodu v tom, že jsou přenositelné – tedy demontovatelné a mohou se postavit na novém místě. Proto lze takto stavět i na pronajatém pozemku, prodat budovy bez vazby na pozemek nebo je jen přemístit na jiné místo, např. nevydaří-li se váš podnikatelský záměr.

Vlastnost přemístitelnosti nijak neubírá na architektonickém vzhledu, ba naopak. v současné době, charakterizované rychlostí a změnami, tato metoda přesně kopíruje dnešní styl života a je architekty mnohdy preferována. Zkrátka v každém oboru se vymýšlejí nové metody, které jsou rychlejší, kvalitnější a cenově výhodnější. a přesně taková je i modulární výstavba ve stavebním oboru.


Jak dlouho působíte na trhu a jaký byl dosud vývoj společnosti?

Působíme od roku 1992, příští rok tedy oslavíme dvacet let. Od začátku jsme více než 70 % produkce vyváželi. Objem výroby jsme postupně zvedli z prvotních dvaceti milionů korun na současnou půl miliardu. Díky vlastním investicím a částečně i evropským fondům jsme přebudovali firmu v moderní výrobní závod, který je zaměřen na štíhlou výrobu. Jako první v České republice jsme začali obytné a sanitární moduly vedle prodeje i pronajímat, nyní se touto činností zabývá naše sesterská firma KOMA RENT. Kontejnery a moduly také pronajímáme na Slovensku, kde nás zastupuje další sesterská organizace KOMA SLOVAKIA. Ta naše výrobky na Slovensku i prodává. Letos jsme vybudovali třetí sesterskou firmu, KOMA SPACE, která se zabývá hlavně zahraničním obchodem a má sídlo ve Vídni. Vyvážíme do celé Evropy, ale i mimo ni. Na východ jsme nejdále dodali naše výrobky do Mongolska, ale i do Indie, Kazachstánu nebo Uzbekistánu. Na západ to bylo do Mexika, na sever do Grónska a na jih do Jihoafrické republiky, ale třeba i do Iráku. v České republice propagujeme modulární výstavbu formou přednášek, konferencí a architektonických soutěží. Zasadili jsme se také o prolomení předsudků o modulární výstavbě. i u nás tak můžeme vidět modulární budovy využívané městy jako mateřské školy, školy nebo zázemí pro sportovce, ale i budovy pro byznys jako restaurace, sídla podnikatelů nebo výrobní objekty. v poslední době jsme díky prosazení dřevostaveb oslovováni i se žádostmi na dodávku staveb pro bydlení. Za tímto účelem jsme vyvinuli novou řadu ComfortLine, kterou dodáváme také v nízkoenergetickém standardu. Na veletrzích jsme získali mnohá ocenění, jsme vlastníky několika užitných vzorů a patentů a dvakrát jsme byli vyhodnoceni jako inovační firma Zlínského kraje.


Jakou máte vizi do budoucna?

Nadále chceme přesvědčovat širokou veřejnost o výhodách a přednostech modulární výstavby. Již netvrdíme, že je stejně kvalitní jako standardní výstavba, ale že je výhodnější. Chceme rozšiřovat a prohlubovat stávající kontakty se stálými partnery z Německa, Švýcarska a zemí Beneluxu, kteří odebírají hlavní část našich výrobků. Dále hodláme rozšířit aktivity v severských zemích a hodláme proniknout i na trhy na jiných kontinentech než v Evropě, hlavně dodávkami bydlení při humanitárních akcích.


Jaké má vaše společnost zkušenosti s rozhodčím řízením?

Spory a jejich řešení prostřednictvím soudů či rozhodčího řízení považujeme za poslední možnost. Snažíme se vždy dohodnout na smírném a pro obě strany přijatelném řešení, což nám šetří čas i peníze. Důraz klademe na předcházení nedobytných pohledávek a sporů, a to především správnou formulací obchodních smluv. Jejich vzory jsme získali od Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR. Samotný spor jsme prostřednictvím rozhodčího řízení řešili pouze jednou. Oceňujeme hlavně rychlost, s jakou bylo ve sporu rozhodnuto. Šlo o záležitost několika týdnů, na rozdíl od sporů, které jsou prostřednictvím soudů řešeny několik let.


Jakou pozici ve společnosti zastáváte vy?

Jsem vlastník a ředitel firmy KOMA MODULAR CONSTRUCTION a vlastník ostatních sesterských firem.


Proč jste se rozhodl právě pro tento obor?

Shodou okolností se mi poštěstilo v rámci privatizace koupit závod ve Vizovicích, který vyráběl maringotky a nástavby na vagony. Mám zásadu, že největší kapitál, který podnikatel vlastní, je v lidských zdrojích. Díky tomu, že jsem obklopen těmi správnými lidmi, se mi daří prosazovat a zavádět nové metody v řízení firmy i ve výrobní části, obchodě a marketingu. Navíc díky tomuto oboru poznávám spoustu zajímavých lidí z různých oborů podnikání a mohu navštěvovat nová místa, poznávat kulturu a zvyklosti zemí po celém světě. Naše činnost na jedné straně pomáhá lidem v nouzi – například když jsme během sedmi týdnů vyrobili, dopravili a smontovali školu pro 700 dětí do zemětřesením postiženého italského města L‘Aquila. Na druhé straně jsme schopni dodat vysoce luxusní sanitární moduly vybavené elektronikou a nejluxusnějšími zařizovacími předměty nebo celé restaurace pro McDonald‘s. Jak široké je uplatnění našich výrobků a modulárních staveb, tak široký a pestrý je zástup našich odběratelů, kterým naše výrobky buď pomáhají v překonávání těžkých chvil, nebo umožňují realizovat podnikatelské sny. Jde tak trochu o poslání.


Máte kromě práce čas i na nějaké koníčky? Na jaké?

Díky svým koníčkům se udržuji ve fyzické i psychické kondici. v létě si rád vyjedu na horském kole nebo s manželkou na kolečkových bruslích. v zimě dávám přednost běžkám. Dříve jsem se věnoval i folklornímu tanci, díky němuž jsem se seznámil s manželkou. Dnes dáváme přednost jinému druhu tance – argentinskému tangu.


Co vás dokáže potěšit a co naopak naštvat?

Kolegové mi vyčítají, že nenechávám nic v klidu a často zavedené věci měním. Já si naopak myslím, že jedině neustálý vývoj a změna vede k úspěchu. Proto mne nejvíc potěší, když se zamýšlený záměr podaří a když jsou spokojeni i spolupracovníci a mí blízcí. Naopak mne dokáže naštvat, když se hledají výmluvy a nehledají se způsoby, jak danou věc vyřešit. Takový člověk se v naší firmě dlouho neudrží.


Přiložené fotografie:

Otevřít velké foto
Otevřít velké foto
Otevřít velké foto
Otevřít velké foto
Otevřít velké foto« Zpět

Archiv newsletterů je k dispozici zde.

Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, a.s., Cejl 91, 602 00 Brno
tel.: +420 545 242 592 - e-mail: account@urmr.cz - web: www.urmr.cz
Tento newsletter je rozesílán všem obchodním partnerům společnosti Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR.
V případě, že si nepřejete nadále dostávat tento newsletter, odhlašte se prosím z mailing listu kliknutím sem.
(Pokud máte poštu přesměrovanou, uvádějte prosím výchozí adresu.)